Uzdrowisko Busko-Zdrój


Busko - Zdrój
od 1836 roku jest cenionym uzdrowiskiem ze względu na walory lecznicze unikalnych wód siarczkowych i jodkowo-bromkowych oraz borowin. Wody mineralne służą w Busku przede wszystkim do kąpieli.

  • wody siarczkowe (1,4%) - zalicza się do bardzo rzadko spotykanych wód leczniczych. Zawierają siarczki z uwalniającym się siarkowodorem o niezbyt przyjemnym zapachu. Ta drobna niedogodność jest rekompensowana doskonałymi właściwościami leczniczymi. Buska woda siarczkowa zawiera także liczne ilości jodu, bromu, fluoru, boru oraz wiele innych mikroelementów. Ilość składników mineralnych stanowi w sumie 1,4 %. Działają przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie, odtruwająco i regeneracyjnie. Obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi zapobiegając miażdżycy.
  • solanki jodkowo - bromkowe (2,2%) - zawierają szczególnie cenny dla organizmu jod i selen. Kąpiele jodkowo-bromkowe stosuje się w niektórych chorobach układu krążenia oraz układu wegetatywnego. Selen zawarty w wodzie jest niezbędny do utrzymania w zdrowiu mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych.

Kto raz skorzystał z leczniczej mocy buskich wód wraca tu zwykle już po roku.

KLIMAT: Natura zadbała także o doskonały klimat dla swoich mieszkańców, gości i kuracjuszy. Busko ma nie tylko najwięcej dni słonecznych z polskich uzdrowisk ale i najwyższą średnią temperaturę.

POŁOŻENIE: Busko leży 50 km na południe od Kielc i 80 na północ od Krakowa w uroczej Niecce Nidziańskiej. Z dala od uciążliwego przemysłu, wśród pól i sadów.

LECZENIE - SANATORIUM:

Są trzy formy korzystania z leczenia uzdrowiskowego i kuracji:

1. pobyt w szpitalu uzdrowiskowym po uprzednim otrzymaniu skierowania wydawanego przez odpowiedni NFZ Szpital Uzdrowiskowy Krystyna (320 łóżek, polecany szczególnie dla pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych, dla cierpiących na migreny, dysfunkcje układu nerwowego, narządów ruchu, 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny (pomaga przy rehabilitowaniu chorób pochodzenia ortopedycznego, reumatoidalnego i neurologicznego).

Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny "Górka" od 85 lat przeznaczony dla małych pacjentów, niesie pomoc dzieciom tak jak to czynił jego założyciel, obecnie patron dr.Szymon Starkiewicz. Szpital dba również o edukację dzieci. Prowadzi zajęcia szkolne, przedszkolne, "Szkołę życia" dla dzieci upośledzonych i "Szkołę Rodziców" dla przygotowania dorosłych do rehabilitacji dzieci po powrocie do domu. (specjalizacje: usuwanie przykurczu stawów, przeszczepy mięśni, skracanie/wydłużanie kości, leczenie skrzywień kręgosłupa, zwichnięcia stawów biodrowych, koślawość stóp a także balneologia, rehabilitacja, krioterapia i inne).

2. kuracja w obiektach sanatoryjnych na skierowanie lub pobyt pełnopłatny. Można wybrać/otrzymać skierowanie do ośrodków należących do firmy Uzdrowisko Busko - Zdrój S.A. lub będących w rękach prywatnych. Polecić warto Sanatorium "Słowacki" Spa gdzie oprócz zaleconych zabiegów można skorzystać z basenu, Spa oraz odnowy biologicznej.

3. pensjonaty lub pokoje gościnne również przyjmują gości ze skierowaniami NFZ lub na pobyt komercyjny. Taki wariant - tzw. leczenie ambulatoryjne - oferuje Apartament u Źródła gwarantując swoim gościom dostęp do bazy zabiegowej i leczniczej w Sanatorium "Słowacki". Nasi goście mogą wybrać i korzystać z innych ofert. Służymy pomocą.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego Uzdrowisko Busko-Zdrój